صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ببماریهای زنان و درمان / آناتومی زنانه: کلیتوریس و مداخلات جراحی

آناتومی زنانه: کلیتوریس و مداخلات جراحی

کلیتوریس عضوی است که در لذت جنسی زنان نقش اساسی دارد، اما تا همین اواخر اطلاعات کمی در مورد آن وجود داشت. بر خلاف همتای آناتومیکی خود، آلت تناسلی مردانه ، که در اوایل سال 35 قبل از میلاد توسط بقراط توصیف شد، کلیتوریس تا سال 2005 به طور کامل تشریح نشده بود. این ناآگاهی و عدم آشنایی با عملکرد و آناتومی کلیتوریس منجر به عواقب عمده ای برای بیماران، متخصصان و درمانگران و جامعه به صورت کلی شده است.

آنچه در این مطلب میخوانید

اهمیت شناخت آناتومی کلیتوریس

در نگرش های تاریخی و اجتماعی، تمایلات جنسی زنان اغلب شرم آور توصیف می شود و همین دیدگاه موجب رنج پنهان بسیاری از مراجعان می گردد، در حالی که آگاهی از آناتومی و عملکرد این عضو می تواند باعث بهبود سلامت جنسی و باروری زنان گردد.

تحقیقات دانشمندان در مورد آناتومی کلیتوریس

در سال 2005، دکتر هلن اوکانل، متخصص اورولوژی، برای اولین بار از تصویربرداری مقطعی برای توصیف دقیق آناتومی کلیتوریس در زنان سالم، قبل از یائسگی و سیسجنس استفاده کرد. تحقیقات دکتر O'Connell به روشن کردن این اندام سه بعدی که عمدتاً داخلی است، کمک زیادی کرد.

اجزای تشکیل دهنده کلیتوریس

اکنون دانشمندان می‌دانند که کلیتوریس از پیازهای جفت داخلی کلیتورال، اجسام تنه ای و crura تشکیل شده است که همگی بافت نعوظی دارند و از قابلیت احتقان و پرخونی به دنبال برانگیختگی برخوردارند. این ساختار توسط تونیکا آلبوژیناtunica albuginea، که یک غلاف فیبری از بافت است، احاطه شده.

تنها قسمت خارجی کلیتوریس، سر بسیار حساس آن به نام گلنس است که بالای مجرای خروجی ادرار قرار گرفته. اندازه کلیتوریس و گلنس آن به ترتیب، به ندرت از 2 سانتی متر تا نیم سانتی متر بیشتر می شود( حتی در حالت نعوظ).

بدنه کلیتوریس در پشت سر گلنس قرار دارد و از دو طرف گلنس به سمت پایین کشیده شده و منشعب می شود تا دو ستون بلند و باریک به نام crura را تشکیل دهد. Crura کرورا دوستون بلند و باریک هستند که از بدنه کلیتوریس خارج می شوند. این دو ستون طولانی ترین قسمت کلیتوریس هستند. در خط وسط زیر قوس استخوان پوبیس( شرمگاهی) به هم میپیوندند و شکل V مانند را تشکیل می دهند . مجرای واژن و مجرای ادرار را احاطه می کنند (لوله ای که ادرار را از بدن شما خارج می کند).

پیازهای دهلیزی بین کروراcrura و دیواره واژن قرار دارند. مانند کرورا، پیازهای دهلیزی ساختاری جفتی هستند. هنگامی که فرد برانگیخته می شود، با خون متورم می شوند و اندازه آنها حتی می تواند دو برابر شود.

رشته های عصبی از بافت نعوظ که ساختارهای مختلف کلیتوریس را تشکیل می دهند در ریشه به هم میرسند. ریشه در جایی است که پایه های ستون های کرورا به هم می رسند.

اگر شما هم به دنبال افزایش دانش در مورد آناتومی اندام جنسی خود هستید، با متخصصان این رشته از جمله دکتر میترا مولائی نژاد مشورت نمایید. کلینیک دکتر مولائی نژاد پس از هماهنگی از طریق شماره تلفن 88060379-021 پذیرای شما مراجعین گرامی می باشد.

تحقیقات اشتباه محققان در مورد کلیتوریس

در گذشته به طور گسترده و به اشتباه گفته می شد که کلیتوریس گلانس دارای 8000 رشته عصبی است. این رقم بر اساس مطالعه ای بود که تعداد رشته های عصبی را در کلیتوریس گاو تعیین کرد و نتایج این مطالعه به عنوان واقعیتی در مورد کلیتوریس انسان پذیرفته شد. تا سال 2022 بود که محققان با تعیین تعداد واقعی رشته های عصبی در کلیتوریس انسان که بیش از 10000 است، این گفته را رد کردند.

علت نداشتن دانش کافی در مورد کلیتوریس

به دلیل فقدان پژوهش ها و باورهای غلط رایج در مورد کلیتوریس، زنان ممکن است همیشه حمایت و مراقبت مورد نیاز خود را در صورت داشتن یک بیماری پزشکی که بر اندام جنسی شان تأثیر می گذارد، دریافت نکنند. در واقع، بسیاری از بیماری های ولو و کلیتوریس تشخیص داده نشده و درمان نمی شوند. به عنوان مثال، چسبندگی کلیتوریس می تواند باعث درد، مشکلات در برانگیختگی و اختلال ارگاسم شود، اما از آنجایی که بسیاری از متخصصان پزشکی و درمانگران در بهترین حالت فقط درکی ابتدایی از کلیتوریس دارند، ممکن است این وضعیت را نادیده گرفته و به یک علت روانی نسبت دهند.

به همین ترتیب ، پیامدهای انجام جراحی بر روی کلیتوریس، ولو( فرج )یا هر ساختار لگنی دیگر بدون درک کامل آناتومی کلیتوریس نگران‌کننده است. جراحی‌هایی که می‌توانند بر آناتومی کلیتوریس تأثیر بگذارند، سال‌هاست انجام می شوند، اما هنوز شکاف‌های زیادی در دانش ما درباره کلیتوریس وجود دارد. این بدان معنی است که کلیتوریس می تواند ناخودآگاه در طی یک عمل جراحی برای اصلاح مشکل دیگری آسیب ببیند که به طور بالقوه موجب اختلال عملکرد جنسی و یا مشکلات برای بیماران می شود. بسیاری از اعمال جراحی غیر ضروری نیز که با تاکید بر زیبایی اندام جنسی انجام می شوند می توانند بدون ضرورت و بدون در نظر گرفتن پیامدهای آنها برای عملکرد جنسی زنان انجام شوند.

در واقع کالج آمریکایی بیماریهای زنان و مامایی ACOG به دلیل خطرات و عدم وجود اطلاعات علمی در مورد ایمنی و اثربخشی، در مورد جراحی های زیبایی واژن هنوز دچار تردید هایی است و محتاطانه نظر می دهد.

Clitoral unhooding کلیتوریال ان هودینگ

برخی از جراحان روشی به نام برهنه سازی کلیتورال را به مراجعان عرضه می کنند که بافتی را که معمولاً کلیتوریس را می پوشاند از بین می برد.

توصیه هایی برای انجام جراحی زیبایی واژن

بهترین توصیه برای زنانی که قصد جراحی واژن و سایر اعمال زیبایی روی ولو و کلیتوریس را دارند اینست که با پزشک و سپس سکس تراپیست خود در مورد احساسات و نگرانی های خود در مورد اندام جنسی خود و همچنین انتظارات خود از جراحی و هرگونه گزینه غیر جراحی ممکن صحبت کنند.

به عنوان مثال، تمرینات هدفمند شبیه کگل می تواند عضلات ضعیف و شل واژن را تقویت کند و برانگیختگی جنسی را افزایش دهد. و مشاوره روانشناختی می تواند مسائل مربوط به عزت نفس و اعتماد به نفس جنسی را حل کند.

سوالاتی که باید از جراح خود بپرسید:

افزایش آگاهی در مورد آناتومی کلیتوریس

حرکت رو به جلو برای افزودن دانش ما در مورد مورد کلیتوریس حیاتی است . دانشمندان در این مسیر به تحقیقات خود ادامه می دهند تا درک ما از این اندام مهم همچنان رشد کند. به این ترتیب، شاید بتوانیم امیدوار باشیم که شکاف دانش ما در مورد کلیتوریس کاهش یافته و به تدریج آگاهی ما در مورد این عضو مهم افزایش یابد.

چه چیزی باعث ایجاد احساس لرزش و نبض در واژن می شود؟درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :نیاز رودکی [ 1402-04-13 ]
سلام خانم دکتر عزیز ممنونم از سایت و مطالب خیلی خیلی خوبتون ممنون ک باعث افزایش آگاهی میشوید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره با دکتر میترا مولایی نژاد
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین