صفحه اصلی / مطالب و مقالات / درد دخول و واژینیسموس / چگونه درد لگن بر سلامت جنسی فرد تأثیر می گذارد؟

چگونه درد لگن بر سلامت جنسی فرد تأثیر می گذارد؟

درد لگن در قسمت تحتانی شکم و لگن ایجاد می شود. این دردها می تواند در اثر چندین بیماری مختلف در افراد دارای سیستم تناسلی مردانه و زنانه ایجاد شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

علت درد لگن زنان

برای زنان، درد لگن می تواند ناشی از اندومتریوز ، دردهای قاعدگی، دردهای ناشی از سقط جنین ، حاملگی خارج از رحم، سرطان تخمدان، کیست تخمدان، بیماری التهابی لگن، فیبروم رحم، ولوودینیا( درد فرج و واژن) و غیره باشد.

علت درد لگن مردان

برعکس، برای مردان، درد لگن می تواند ناشی از پروستاتیت یا التهاب پروستات باشد.

تاثیر دردهای مزمنی بر عملکرد جنسی

علاوه بر این، برخی افراد ممکن است از دردهای لگنی ناشی از آپاندیسیت، عفونت دستگاه ادراری (UTI)، سنگ کلیه، سندرم روده تحریک پذیر ((IBS)، سرطان روده بزرگ، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، فتق اینگوینال، یبوست، اختلالات عضلات کف لگن ، رنج ببرند.

هر نوع درد مزمنی می‌تواند بر عملکرد جنسی فرد تأثیر بگذارد، اما درد لگن می‌تواند به‌ صورت ویژه به زندگی جنسی فرد آسیب برساند. به این دلیل که درد لگن با هر منشا به طور قابل توجهی بر عملکرد کف لگن تأثیر می گذارد و کف لگن نقش مهمی در عملکرد جنسی فرد دارد.

تاثیر اختلالات کف لگن بر عملکرد جنسی

اگر کف لگن به دلیل اختلالات کف لگن، اضطراب یا درد مداوم لگن بیش از حد منقبض باشد، فعالیت جنسی نیز می تواند دردناک شود. مردان ممکن است در هنگام انزال درد را تجربه کنند و زنان ممکن است در حین دخول و یا تلاش برای دخول و نزدیکی درد داشته باشند (مراجعه کنید به مقالات مربوط به واژینیسموس ).

تاثیر ضعیف بودن کف لگن بر عملکرد جنسی

از سوی دیگر، اگر کف لگن بیش از حد ضعیف باشد، ممکن است پشتیبانی از عملکرد طبیعی دستگاه تناسلی برای این عضلات، دشوار شود یا این مشکلات تشدید شود. ضعیف بودن کف لگن می تواند موجب اختلال نعوظ (ED)، بی اختیاری ادرار یا مدفوع در حین رابطه جنسی و/یا افتادگی اندام لگن شود.

بروز درد مزمن و جنسی لگن

درد مزمن لگن می تواند به صورت درد جنسی به شکل های مختلف بروز کند:

همچنین می تواند باعث مشکلات جنسی مانند:

روش های درمان درد لگن

خوشبختانه گزینه های درمانی برای درد لگن وجود دارد. از آنجایی که درمان درد لگن تا حد زیادی به علتش بستگی دارد، مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد برنامه درمانی، وضعیت شما توسط یک درمانگر به درستی تشخیص داده شود. سپس، درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا استفاده از فیزیوتراپی کف لگن، داروها، روان‌درمانی، یا ترکیبی از این گزینه‌ها می‌تواند به درمان درد لگن شما کمک کند یا خیر.

تمرین های فیزیوتراپی کف لگن دربرگیرنده تمریناتی برای تقویت عضلات کف لگن برای منقبض یا شل شدن در صورت لزوم برای کاهش درد لگن و راحت‌تر کردن رابطه جنسی است. برخی داروها و مکمل‌ها می‌توانند به نرم نگه داشتن مدفوع فرد و رفع یبوست که ممکن است باعث درد لگن شود، کمک کنند. زوج درمانی یا سکس تراپی ممکن است به زوجها کمک کند تا مشکلات جنسی یا رابطه ای مرتبط با درد لگن را حل کنند. در نهایت، تکنیک‌های تمدد اعصاب و ریلکسیشن مانند یوگا، مدیتیشن و ورزش‌های روزانه ممکن است در کاهش برخی از علائم درد لگنی که فرد تجربه می‌کند، موثرباشد.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره با دکتر میترا مولایی نژاد
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین