صفحه اصلی / مطالب و مقالات / داروهای رایج / ترکیبات تقویت کننده جنسی یا آفرودیازیک ها چه موادی هستند؟

ترکیبات تقویت کننده جنسی یا آفرودیازیک ها چه موادی هستند؟

آفرودیزیاک ها غذاها یا موادی هستند که تصور می شود میل جنسی ، برانگیختگی ، عملکرد یا لذت را در فرد افزایش می دهند. این نام از آفرودیت، الهه یونانی عشق و زیبایی گرفته شده است.

آنچه در این مطلب میخوانید

تاریخچه داروهای آفرودیازیک چیست؟

مردم مدت‌ها بر این باور بوده‌اند که مواد خاصی می‌توانند میل جنسی را افزایش داده و تجارب جنسی را بهبود بخشند، قدمت این باورها به تمدن‌های باستانی مانند چینی‌ها، هندی‌ها، مصری‌ها، رومی‌ها و یونانی‌ها برمی‌گردد. به طور سنتی، مردم از گیاهان، ادویه‌ها، مکمل‌های طبیعی و محصولات حیوانی به‌عنوان داروی مقوی جنسی استفاده می‌کردند. اخیراً، مواد مصنوعی مانندMDMA (اکستازی) و متامفتامین‌ها به عنوان آفرودیازیک‌های غیرطبیعی طبقه‌بندی شده‌اند. با این حال، اکثر درمانگران و متخصصان پزشکی جنسی بیشتر علاقه مند هستند که بدانند مواد طبیعی چقدر به عنوان داروهای مقوی جنسی عمل می کنند، زیرا این مواد مصنوعی دارای عوارض جانبی مضری هستند.

کدام غذاها یا مواد به عنوان آفرودیازیک در نظر گرفته می شوند؟

موارد زیر برخی از رایج ترین غذاها، گیاهان، نوشیدنی ها و موادی هستند که از نظر بسیاری از افراد به عنوان داروی تقویت میل جنسی شناخته می شوند:

(لطفاً توجه داشته باشید که کارشناسان فواید این مواد بر عملکرد جنسی را مورد بررسی قرار داده اند. مواردی که در اینجا گنجانده شده، تاحدودی تأثیر تقویت کننده دارند. برای تعیین اینکه آیا تأثیر چگونه و تا چه اندازه رخ می‌دهد، باید پژوهش های بیشتری انجام شود.)

آیا داروهای مقوی جنسی (آفرودیازیک) موثر هستند؟

همه داروهای مقوی جنسی شواهد علمی ندارند که از اثربخشی آنها در بهبود پاسخ جنسی فرد حمایت کند. با این وجود، اجزای خاصی از مواد طبیعی ذکر شده در بالا ممکن است از تولید هورمون‌های جنسی حمایت کنند، جریان خون را بهبود بخشند یا مسیرهای عصبی را فعال کنند که به نوبه خود تمایلات جنسی فرد را بهبود می بخشند. به عنوان مثال، صدف ها سرشار از روی هستند که یک ماده مغذی ضروری برای تولید تستوسترون است. جینکو بیلوبا رگ های خونی را باز می کند و گردش خون را بهبود می بخشد، که می تواند برای عملکرد جنسی مفید باشد. نشان داده شده است که شنبلیله سطح استرادیول و تستوسترون را در زنان یائسه افزایش می دهد که به نوبه خود برانگیختگی، مرطوب شدن واژن و رضایت جنسی را بهبود می بخشد.

مزایا داروهای تقویت کننده جنسی

جالب اینجاست که یکی از بزرگترین مزایای داروهای تقویت کننده، ممکن است تاثیری باشد که بر وضعیت روانی فرد می گذارند. از این جهت داروهای آفرودیازیک بسیار مستعد اثر دارونما یا اصطلاحاً پلاسبو هستند، با این وجود این نکته هم درست است که وقتی افراد احساس آرامش و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به تمایلات جنسی خود داشته باشند، احتمالا عملکرد بهتری خواهند داشت و از این تجربه لذت بیشتری می برند.

معایب داروهای تقویت کننده جنسی

از سوی دیگر، برخی از مواد وجود دارند که به عنوان داروی تقویت کننده میل جنسی تبلیغ می شوند که می توانند عواقب مضر (یا حتی کشنده) داشته باشند. بصورت ویژه، پژوهشگران یک مطالعه علمی، در مورد داروهای تقویت‌کننده جنسی طبیعی گزارش کردند که افراد باید از مصرف یوهیمبینyohimbine، مگس اسپانیاییSpanish fly، عسل دیوانهSpanish flyو وزغ بوفوBufo toadاجتناب شود.

به برخی نکات هم باید توجه کرد:

داروهای مقوی جنسی طبیعی

به طور کلی، بیشتر داروهای مقوی جنسی که به طور طبیعی و نه فرایند های مصنوعی و فناوری تولید می شوند، احتمالاً می توانند گزینه‌های کم خطری باشند که ممکن است به طور متوسط از میل جنسی فرد حمایت کنند یا تجربه جنسی فرد را افزایش دهند. اما دوز موثر هر ترکیب و مقدار آن باید توسط درمانگران مشخص شود ضمنا در مورد افرادی که بیماری های زمینه ای مانند دیابت و اختلال تیروئید، اختلالات انعقادی دارند. مصرف این ترکیبات بدون تجویز پزشک هرگز توصیه نمی شود. زیرا می توانند با خطر عوارض زیاد و حتی مرگ همراه باشند. همچنین، باید نسبت به هر محصول یا ماده ای که با ادعاهای بزرگی مبنی بر بهبود چشمگیر عملکرد جنسی فرد تبلیغ می شود، محتاط بود. در این صورت، ایده خوبی است که قبل از خرید هر محصول، درباره آن تحقیق کنید و شواهد را ارزیابی کنید و با درمانگر و پزشکتان مشورت کنید.

استفاده از داروهای تقویتی جنسی بدون نسخه

ضمنا این نکته طلایی را به خاطر بسپارید که بسیاری از اختلالات جنسی مانند کم میلی، برانگیختگی مداوم و اختلال نعوظ می توانند به عنوان علامت های اولیه یک اختلال دیگر مانند بیماری های نورولوژیک، قلبی عروقی و اختلالات هورمونی مطرح باشند. بنابراین به تعویق انداختن ویزیت و بررسی توسط درمانگر و استفاده از داروهای تقویتی جنسی بدون نسخه، باعث به تاخیر افتادن درمان اصلی و حتی پیچیده تر شدن و تشدید اختلال و بیماری می شود.درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :invalid [ 1403-01-02 ]
مشکل نعوظ وزود انزال

نادیا [ 1402-08-21 ]
سلام خانم دکتر داروی تقویت قوای جنسی شما چی پیشنهاد میدید چون به تبلیغات ماهواره ایی نمیشه اعتماد کرد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره با دکتر میترا مولایی نژاد
تست تشخیصی واژینیسموستست تشخیصی واژینیسموس
تاریخ انتشار : 1401-09-15
اختلال نعوظ و درمان های رایجاختلال نعوظ و درمان های رایج
تاریخ انتشار : 1402-10-27
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین