صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بهداشت و سلامت جنسی / تاثیر برداشتن یک یا دو بیضه بر سلامت جنسی مردان

تاثیر برداشتن یک یا دو بیضه بر سلامت جنسی مردان

بیضه ها یک جفت اندام تناسلی مردانه هستند که سلول های اسپرم و تستوسترون، هورمون جنسی اولیه مردانه و استروئید ها را تولید می کنند که به میل جنسی مردان و نعوظ کمک می کند. در برخی موارد، ممکن است یک یا هر دو بیضه یک مرد را با روشی به نام ارکیکتومی خارج کنند. (این عبارت را گاهی اوقات ارکیدکتومی می گویند). این عمل ممکن است پس از ضربه یا آسیب یا به عنوان بخشی از درمان سرطان ضروری باشد. عملکرد جنسی مرد بعد از برداشتن بیضه بستگی به این دارد که یک یا هر دو بیضه برداشته شده.

بهتر است برای آگاهی بیشتر از برداشتن یک یا دو بیضه، با متخصصان این رشته از جمله دکتر میترا مولائی نژاد مشورت نمایید. کلینیک دکتر مولائی نژاد پس از هماهنگی از طریق شماره تلفن 88060379-021 پذیرای شما مراجعین گرامی می باشد.

️برداشتن یک بیضه

اگر فقط یک بیضه برداشته شود، عملکرد جنسی معمولاً تحت تأثیر قرار نمی گیرد. بیضه ای که باقی می ماند معمولاً به اندازه کافی تستوسترون و اسپرم تولید می کند تا مرد بتواند عملکرد جنسی و باروری خود را حفظ کند. اگر تولید تستوسترون قبل از عمل کم بود، ممکن است بعد از عمل کاهش یابد و اقلیت کوچکی از مردان ممکن است نیاز به جایگزینی تستوسترون داشته باشند.

سرطان بیضه

بیماران مبتلا به سرطان بیضه اغلب تولید اسپرم کمتری دارند. درصد کمی ممکن است در واقع اصلاً تولید اسپرم نداشته باشند. در حالت ایده آل، اسپرم باید قبل از درمان سرطان بیضه منجمد و نگهداری شود. گاهی اوقات، اگر هیچ اسپرمی در مایع منی وانزال مرد قابل مشاهده نباشد، می توان عملی را برای استخراج مستقیم اسپرم از بیضه انجام داد. سپس سلول‌های اسپرم منجمد شده را می‌توان با روشهای کمک افزایش باروری مورد استفاده قرار داد.

برداشتن هر دو بیضه

اگر هر دو بیضه برداشته شود، وضعیت متفاوت است. بدون هر دو بیضه، بدن مرد قادر به تولید تستوسترون نیست. در میان سایر علائم عمومی، او ممکن است میل کمتری به رابطه جنسی داشته و یا اختلال نعوظ را تجربه کند. این مردان به درمان جایگزین با تستوسترون نیاز دارند. مردانی که هر دو بیضه شان را برداشته اند، دیگر قادر به تولید اسپرم نیستند، بنابراین نمی توانند فرزندان بیولوژیکی خود را داشته باشند. گاهی اوقات، مردان می توانند اسپرم خود را قبل از عمل جراحی ذخیره کنند. سپس سلول‌های اسپرم منجمد شده و بعداً برای لقاح آزمایشگاهی ذخیره می‌شوند.

نگرانی های ️بعد از جراحی ارکیکتومی یا برداشت بیضه

نگرانی های مربوط به تصویر بدن پس از ارکیکتومی شایع است. مردان ممکن است پس از جراحی نسبت به ظاهر اندام تناسلی خود حساسیت بیشتری داشته باشند و بعضی دیگر تصمیم به کاشت پروتز بیضه دارند. بعضی دیگر از مردان نیز ممکن است کمتر احساس مردانگی کنند یا نگران واکنش همسر و شریک زندگی شان هستند.

گفتگوی باز و صادقانه در مورد این اضطراب ها می تواند به فرد کمک کند. مردان همچنین ممکن است در نظر داشته باشند که به یک مشاور یا سکس تراپیست مراجعه کنند.

درمان واژینیسموس به عنوان اختلال جنسی برطرف شونده ای که مانع از برقراری رابطه جنسی بین زوجین می شود؛ توسط دکتر میترا مولائی نژاد با سال ها تجربه در زمینه سکس تراپی ، به ویژه واژینیسموس انجام می پذیرد. شما می توانید جهت مشاوره و دریافت نوبت از کلینیک دکتر مولائی نژاد ، با شماره تلفن 88060379-021 تماس حاصل فرمایید.نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره با دکتر میترا مولایی نژآد
افسانه هایی درباره ارگاسمافسانه هایی درباره ارگاسم
تاریخ انتشار : 1401-08-03
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین