دکتر میترا مولائی نژاد

بهداشت باروری


تغییر نشانی مطب

فراخوان از بیماران مبتلا

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

درمان واژینیسموس و ازدوا

فرم نظرسنجی اولین کلینیک

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

هفده سوال رایج در مورد بارداری و پیشگیری از بارداری

بسیاری از کاربران سایت، سوالهایی را می پرسند که مربوط به استفادهغلط از روشهای پیشگیری از بارداری و یا عقاید رایج در مورد این روشهاست که اغلب آنها اشتباه است اما به حدی متداول است که باعث نگرانی اغلب کاربران می شود. این سوالات ،شایعترین سوالاتی هستند که در سایت در این مورد مطرح می شوند. امیدوارم با مطالعه این بخش توسط کاربران از حجم انبوه سوالهای تکراری در این موارد کاسته شود.

1-سلام ،من 25 سالمه و حدود 2 و نیم ساله که ازدواج کردیم ولی فعلا قصد بارداری ندارم اما اطرافیان به من می گویند که جلوگیری طولانی مدت باعث نازایی میشود و این مرا نگران می کند به نظر شما مشکلی به وجود می اید ممنون میشم راهنمایی کنید.
کاربر گرامی پیشگیری از بارداری با روشهایی مانند کاندوم و قرصهای پیشگیری از بارداری که اثار طولانی مدتی در توقف تخمک گذاری ندارند. و یا استفاده از روش طبیعی یا پرهیز هیچکدام مانع بارداری شما در اینده نخواهد شد. ولی موضوع مهم این است که بسیاری از زوجها تا وقتی از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند .در واقع ظرفیت باروری خود را امتحان نکرده اند. بنابراین پس از قطع روش و اقدام برای بارداری با وجود تلاش متوجه می شوند که بارور نمی شوند و اطرافیان و خودشان عدم باروری را به استفاده طولانی مدت از یک روش پیشگیری از بارداری نسبت می دهند.

در حالی که اگر خانمهاپیش از استفاده از روش پیشگیری از بارداری از سلامت باروری خود با بررسی تخمک گذاری و منظم بودن پریودها- و نیز شکل نرمال بخشهای داخلی سیستم باروری مانند رحم و لوله ها مطمئن شده و در طی این مدت از بروز و مزمن شدن هر عفونت سیستم باروری پیشگیری کرده و انها را درمان کنند. و اقایان نیز از توانایی نعوظ- انزال و کیفیت مناسب مایع منی با یک ازمایش اسپرماتوگرام مطمئن شوند می توانند با خیال راحت تا مدتی که می خواهند از روشهای کم خطر پیشگیری از بارداری مانند قرصها و کاندوم با توجه به شرایطشان استفاده کنند.

به خاطر داشته باشید بهترین زمان برای باروری برای خانمها 20 تا 35 سالگی است. پس از این مدت ذخایر تخمدانی به تدریج کاهش خواهد یافت و احتمال بروز برخی بیماریهای ژنتیکی در جنین و نیز بروز عوارض بارداری در مادر نیز افزایش می یابد.

2-سلام خسته نباشید می خواستم بپرسم بسته دوم قرص جلوگیری تموم شده الان می تونم با خیال راحت بدون ترس از بارداری و روش کمکی دیگر با همسرم نزدیکی داشته باشم؟
کاربر گرامی، اثر قرصهای پیشگیری از بارداری پس از یک دوره مصرف در ماه بعد قابل اعتماد است.

3-با سلام من و همسرم باهم نزدیکی داشتیم و بعد از اون من عادت ماهانه شدم . آیا بازم امکان داره که من باردار باشم؟
کاربر گرامی، در صورتی که پس از امیزش پریود شده اید دیگر خطر بارداری در آ ن سیکل گذشته است. ولی در دور بعد در صورتی که مایل به بارداری نیستید باید از یک روش پیشگیری مطمئن استفاده کنید.

4-ایا امکان بارداری با وجود سالم بودن پرده بکارت وجود دارد؟
کاربر گرامی، باکره بودن مانعی برای بارداری نیست. در صورت برقراری رابطه زناشویی بدون پیشگیری در صورتی که تمایلی به بارد اری ندارید، حتما از یکی از زوشهای اورژانس استفاده کنید.

5- ایا ممکن است که با وجود پریود شدن باردار باشم. بعضی ها می گویند من با وجود پریود شدن باردار بوده ام؟ من هم می ترسم با وجود پریود شدن باردار باشم؟
کاربر گرامی ، این احتمال بسیار کم است. در برخی از خانمهای چندزا دوره هایی از خونریزی در اوایل بارداری نیز گاهی اتفاق می افتد که معمولا کیفیت پریود را ندارد در مورد شما و هر خانمی که از به صورت منظم پریود می شوید و کیفیت پریودتان نیز شمابه دفعات قبل بئده است این احتمال تقریبا نزدیک به صفر است در صورت شک به بارداری در زمان تعویق پریود بهترین کار انجام آزمایش خون بارداری است.

6- بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری پس از امیزش چه زمانی است؟ من روز پس از نزدیکی از بی بی چک استفاده کردم منفی بود؟
کاربر گرامی بهترین زمان برای انجام آزمایش خون بارداری حداقل 10 روز پس از آمیزش است.. بی بی جک تست غیر دقیق است . فقط در زمان تقریبی پریود بعدی می تواند با اطمینان نه چندان بالایی( عملا حدود 15 درصد) بارداری را تاییدیا رد کند.

7- در دور اول مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری یک بار امیزش بدون پیشگیری داشته ام ایا امکان بارداری وجود دارد؟
کاربر گرامی، اثر پیشگیری از بارداری قرصهای پیشگیری از بارداری در دور اول مصرف قرصها چندان قابل اعتماد نیست برخی منابع این عدم دقت را منحصر به یک کفته اول مصرف قرص می دانند با اینحال استفاده از یک روش کمکی در دور اول مصرف قرصها پیشنهاد می شود. در صورتی که به بارداری شک دارید در صورت تعویق پریودتان در این دوره آزمایش بارداری بدهید.

8- برای تعیین زمان تخمک گذاری از چه روشی استفاده کنم آيادرصورتي كه سيكلي بدون تخمك گذاري باشدبازهم تغييرترشحات ازرقيق به سفيده تخم مرغي ايجادميشود؟
با ترشح هورمون پروژسترون پس از تخمکگذاری تغییراتی در کیفیت ترشحات به شکل سفیده تخم مرغ ایجاد می شود. این مطلب در سایت بخش روشهای تعیین جنسیت جنین نیز آمده است . در سیکلهای بدون تخمک گذاری ممکن است این تغییرات رخ ندهد. به خاطر داشته باشید با اقدام برای بارداری این ترشحات تغییر قابل ملاحظه ای نمی کنند بنابراین نمی توان از تغییر ظاهر آن به بارداری پی برد.

9-آيادرست است که بعد ازنزديكي جهت بارداري دريك ماه هورمونها به هم ميريزد؟؟ حتي Tsh?
کاربر گرامی، بی نظمی هورمونی همزمان با اقدام برای بارداری مساله اثبات شده ای نیست گرچه به صورت تجربی در خانمهایی که برای بارداری اقدام می کنند درجاتی از بی نظمی پریود مشاهده می شود.

10-دوره هايم28تا32روزه است.پيشنهادمي فرماييدازچه روز تا چه روزي اقدام برای بارداری داشته باشم؟؟ فعلا9،12،14،16،18دوره ام رااقدام داشتم.نمي دانم تا كي ادامه دهم؟؟
کاربر گرامی، با توجه به طول سیکلتان بهترین روش استفاده از تست ال اچ یا تست تخمکگذاری است که در واژه نامه باروری روش استفاده از آن آمده است. در این صورت معمولا از روز 12 سیکل به بعد می توانید از این تست استفاده کنید و پس از مثبت شدن تست در روز بعد برای بارداری اقدام کنید. پیسنهاد می شود حداقل فاصله بین آمیزش برای بچه دار شدن 36 ساعت یکبار باشد.

11-.من یکی دو روز مونده به پریودم بعد از رابطه با همسرم بخاطر احتمال ورود منی بلافاصله 4قرص ال دی و 12ساعت بعد هم4تا دیگه خوردم .میخواستم بدونم پریودم حداکثر چند روزعقب میفته؟و اگه تا چند وقت پریود نشم باید تست بدم؟ من بار اول بود که از این قرصها استفاده می کردم.
کاربر گرامی، یک هفته تا 10 روز پس از اخرین قرص ال دی معمولا پریود می شوید اگر پس از این مدت پریود نشدید. باید ازمایش خون بارداری بدهید

12- چند سوال داشتم که خواهش می کنم سریع و لطفا کامل جواب دهید.در صورت ضرورت در به تاخیر انداختن پریود به شیوه ی مصرف قرص،جلو انداختن پریود برای بدن کمتر ضرر دارد یا عقب انداختن پریود؟اگر من بخواهم 2 هفته پریودم را جلو بیاندازم باید از چه قرصی که کمتر عارضه داشته باشد،با چه مقدار و برای چه مدت استفاده کنم؟بعد از اینکه پریودم با تاخیر انجام شد،از ماه های بعدی پریودهای منظم 28 روزه که قبلا داشتم انجام می شود یا بی نظمی در پریودهایم رخ می دهد؟این کار در باردار شدنم اشکالی ایجاد نمی کند؟.
کاربر گرامی 1-در مورد جلو انداختن پریود تضمین زیادی برای پریود نشدن در موعد مقرر نیست. ولی در روش به تاخیر انداختن اطمینان بیشتری وجود دارد.2- هر دو روش با توجه به اینکه مستلزم استفاده از هورمون با مقادیر بیشتر است می توانند برای بدن مضر باشند بنابراین ابتدا باید مشخص شود که شما شرایط استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری را دارید. عوارض مصرف قرصها با این روش تشدید می شوند مثلا احتمال بروز لخته های خونی- ترومبوز و سکته ها افزایش می یابند. 2- می توانید از قرصهایی با ترکیبی مشابه ال دی در سیکل قبل از سفراستفاده کرده و تا زمان پایان سفر حتی در زمان احتمالی پریود بسته بعدی را بدون قطع بخورید و پس ازبازگشت قرصها را قطع کنید.

3-معمولا 1 هفته تا 10 روز پس از قطغ قرص خونریزی خواهید داشت و در سیکل بعد درجاتی از بی نظمی پریود را تجربه خواهید کرد. که تا 1-2 سیکل طول می کشد. اثار طولانی مدت بر باروری فرد با این روش گزارش نشده ولی این روش حداکثر برای یک نوبت در سال و ان هم پس از کنترل تمام شرایط مصرف قرص باید انجام شود.

13-خانم دکتر بعضیها به من می گویند استفاده از کاندوم باعث کم میلی شوهرم می شود. خودم هم احساس می کنم میل همسرم برای امیزش کم شده نمی دانم علتش چی هست؟ایا استفاده از کاندوم ویا قرصهای پیشگیری از بارداری به مدت طولانی باعث خشک شدن ویا تنبلی رحم می شود؟- آيا استفاده زياد از كاندوم باعث تنبلي رحم براي بارداري مي شود يا خير؟
کاربر گرامی، برخی از مردان استفاده از کاندوم به دلیل کاهش حس در طی آمیزش، ترجیح نمی دهند با این حال انواع مختلف کاندومها برای لذت بیشتر وجود دارد که برخی از انها می تواند برای درمان انزال زودرس نیز تاحدودی موثر باشد. گذشته از آن، علت کاهش میل در مردان می تواند مشکلات ارتباطی با همسر و یا مشکلات روانی مانند افسردگی باشد. گاهی کاهش هورمون تستوسترون و یا داروهای مورد استفاده نیز با میل جنسی تداخل دارند. بررسی ابتدایی توسط یک روانپزشک و یا ارولوژیست قابل انجام است.

2- خیر رحم اصلا تنبل نمی شود چون یک عضو ماهیچه ای است که کار خاصی جز نگهداری جنین انجام نمی دهد . تخمدانها گاهی به صورت منظم تخمک گذاری نمی کنند که به این وضعیت تنبلی تخمدان نیز گفته می شود و هیچ ارتباطی با روش پیشگیری مانند کاندوم ندارد.

14-سلام من با همسرم رابطه داشتم اما دخول نداشتیم شک دارم .اما قرص LD مصرف کردم به روش اورژانسی اما اشتباها به جای 4 قرص 2 قرص 1 ساعت بعد و دو قرص هم 12 ساعت بعد مصرف کردم آیا احتمال حاملگی وجود دارد؟
کاربر گرامی روش اورژانس را به اشتباه مصرف کرده اید. بنابراین احتمال بارداری افزایش می یابد فعلا از هیچ دارویی استفاده نکنید و منتظر پریودباشید در صورتی که پریودتان به تعویق افتاد آزمایش خون بارداری بدهید.

15-سلام.من 25 ساله و متاهل هستم.نزدیکی محافظت نشده داشتم و 12 ساعت بعدش 2تا قرص ال دی خوردم. حدود 20 ساعت بعد دوباره 2 ال دی خوردم. 3روز بعد دوباره نزدیکی داشتم و 12 ساعت بعد قرص اورژانسی خوردم و 12 ساعت بعدش یکی دیگه. الان 3روز از آن میگذره و همینطور پریودم 2 روزه که عقب افتاده .ممکنه حامله شده باشم .خیلی نگرانم.
کاربر گرامی استفاده از 2 دوره روش اورژانس در یک سیکل اشتباه بوده است.پس از یک دور مصرف قرصهای اورژانس در یک سیکل باید منتظر خونریزی باشید ودر طی این مدت از یک روش پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید.در صورت تعویق پریود می توانید آزمایش خون بارداری بدهید .

16- ایا مایع پیش از منی نیز موجب بارداری می شود؟

بلی، مایع پیش از منی نیزممکن است حاوی اسپرم باشد. بنابراین در صورتی که مایل به بارداری نیستید از یک روش پیشگیری مطمئن استفاده کنیدو یا کاندوم را پیش از نعوظ استفاده کنید.

17-با سلام و احترام میخواستم بدونم نزدیکی در مدت زمان 7 روز استراحت در مصرف قرص ال دی، نیاز به پیشگیری دارد یا خیر؟ با تشکر.

کاربر گرامی، گرچه احتمال بارداری در یک هفته باقی مانده اولین سیکل مصرف قرص بسیار کم است.ولیدر اولین سیکل در 7 روز استراحت نیز بهتر است از یک روش کمکی همراه با قرص استفاده کنید ولی پس از آن در سیکلهای بعدی نیازی به پیشگیری اضافه ندارید.


نظرات کاربران درباره این مطلب :

مممم مممم [ 1395-01-13 ]
ممنون عالی بود

فریبا [ 1394-11-09 ]
سلام خواهش میکنم زود جواب بدین.من بانامزدم سه وماه ونیم قبل رابطه داشتیم ازپشت وهمیشه آبی که میومدومیریزه پشت ولی مقدارش خیلی کمه من باکرم وبعد ازاون دوماه پریودنشدم ولی ماه قبل پریود شدم به صورت لخته های سیاه وقهوه ای که نه روز طول کشید از اونموقع هیچ علایمی نداشتم که الان دوروزه لگنم درد میکنه و ساق پام منقبض شدن وکشیده میشن.ممکنه آبش سمت جلو رفته باشه ومن حامله باشم؟الان نزدویکه چهارماه میشه

فاطيما احمدي [ 1394-11-08 ]
سلام من از قرص اورژانسي استفاده كردم و بعد از يك هفته پريود شدم و دوباره بعد از يك هفته پريود شدم و بعداز ان ديگر نزديكي نداشته ام اما الان ب مدت يك هفته از تاريخ پريود شدنم ميگذره ميخواستم بدونم امكان بارداري هست؟؟

سارا شریفیان [ 1394-11-05 ]
با سلام وخسته نباشید.میخواستم بدونم اگر از قرص ال دی استفاده کنیم و بعد در رابطه نیز از کاندوم استفاده کنیم در صورتی که مایع منی داخل کاندوم ریخته شده باشد بازهم احتمال حامله شدن هست؟؟

زهراطاهرخانی [ 1394-11-03 ]
سلام 6ماه عروسی کردم یک روز بعده پریودیم نزدیکی داشتم ی شب درمیون الان 5روز مونده ب موعد پریودیم آیا میتونم آزمایش خون بدم؟آیا جوابش دقیقه؟لطفا جوابمو سریع بدین ممنون

زهراطاهرخانی [ 1394-11-03 ]
سلام 6ماه عروسی کردم یک روز بعده پریودیم نزدیکی داشتم ی شب درمیون الان 5روز مونده ب موعد پریودیم آیا میتونم آزمایش خون بدم؟آیا جوابش دقیقه؟لطفا جوابمو سریع بدین ممنون

پرستو [ 1394-11-01 ]
سلام خسته نباشین .من چند روز پیش با همسرم رابطه داشتم بعد دو تا قرص اورژانسی هم خوردم ولی الان پریودم ۲روز عقب افتاده ایا احتمال حاملگی هست؟

پرستو [ 1394-11-01 ]
سلام خسته نباشین .من چند روز پیش با همسرم رابطه داشتم بعد دو تا قرص اورژانسی هم خوردم ولی الان پریودم ۲روز عقب افتاده ایا احتمال حاملگی هست؟

فاطمه رضایی [ 1394-10-30 ]
باسلام.من ازقرص ال دی استفاده میکنم برای جلوگیری ازبارداری ،این ماه 4روز زودترپریودشدم،حالا چجوری باید مصرف ال دی روادامه بدم؟ازروزچندم پریودی شروع کنم

زهره [ 1394-10-24 ]
ممنون جواب تمام سوالاتم رو گرفتم

ali [ 1394-07-20 ]
سلام مرسی

فاطمه [ 1394-04-05 ]
عالی

sara [ 1393-09-05 ]
ali bod

سارا [ 1393-08-28 ]
عالی بود

Arezoo [ 1393-04-23 ]
مرسی از پرسش وپاسخ،من تقریبا جواب سوالمو پیدا کردم،دوست دارم مطالب تازه تری برایم هرروز بفرستید،باتشکر.

مهری شاه حسینی [ 1393-04-02 ]
با عرض سلام وخسته نباشید مطالب فوق العاده مفید بود....

مهری [ 1393-03-04 ]
مرسی .بسیار عالی بود.

اعظم [ 1393-02-30 ]
سوالات کاملا کاربردی ورایج هستندوپاسخ ها مفید.وقتی پاسخ سوالمو بین جوابهادیدم خیلی خوشحال شدم.ممنون

آزاده [ 1393-02-16 ]
خوب

محمد [ 1393-01-30 ]
واقعا سپاسگزارم از راهنمائيهاي خوبتون و اينكه زندگي را به ما بازگردانديد

خسرو [ 1392-11-26 ]
مرسی از اطلاعات مفیدتون که در اختیار ما قرار دادید بهترینها رو براتون آرزو دارم

ساحل [ 1392-11-04 ]
ممنون از راهنمایی و برنامه خوبتان خانم دکتر عزیز

mohammad [ 1392-09-28 ]
با سلام خانم دکتر با تشکر از زحمات شما تولدتان مببببببببببببببببببببببببارک

طناز [ 1392-09-02 ]
خیلی خوب و کامل جواب دادید!!! ممنون خسته نباشید

سمانه [ 1392-08-08 ]
واقعا تشکر میکنم.استفاده کردیم

nakisa [ 1392-08-02 ]
با سلام ميخاستم بدونم چرا براي عضو شدن در پورتال كليك ميكنم چيزي نمياد توصفحه؟

الناز [ 1392-06-24 ]
عالی بود

رمینا [ 1392-04-28 ]
ممنونم واقعا عالی بود ...من با وجود اینکه هنوز سوال نپرسیدم ولی جواب سوالات خودمو باخوندن این بخش گرفتم ....تشکر میکنم از خانم دکتر به خاطر رسا و دقیق جواب دادن به سوالات ...........

ZAHRA GHASEMI [ 1392-02-13 ]
ALI BOOD VAGHEAN DASTETOON DARD NAKONE

vito [ 1392-01-05 ]
چنین سایتهای آموزنده ای واقعا وجودشون ضروریه. مرسی از راهنماییهاتون

AFSANEH68 [ 1391-12-20 ]
خانم دکتر شما بی نظیرید انقدر قشنگ و واضح وباحوصله جواب سوالهارو دادید که نتونستم ازتون تشکر نکنم واقعا ممنون

سمیه [ 1391-12-10 ]
عالی بود ممنون

aaa [ 1391-11-10 ]
سلام باتشکر از سایت خیلی خوبتون ممنون از همه راهنماییاتون

fateme [ 1391-11-04 ]
خيلي از جيزايي كه خجالت ميكشيدم از بقيه ببرسم رو تو اين سايت خوندم ؛ اطلاعات جالبي بود ممنون

mohammad [ 1391-09-25 ]
دست شما درد نکنه واقعا مطالب خوبی بیان کردین

احمد [ 1391-09-23 ]
من به شماره تماس دكتر مولايي نياز. دارم يه مشاوره خيلي ضروري هست

سمیرا [ 1391-09-18 ]
مطالبتون خیلی اموزنده بود

roya [ 1391-09-15 ]
ممنون

مریم [ 1391-08-20 ]
پرمحتوا بود ممنون

عباس [ 1391-08-19 ]
تشکرازراه اندازی یه چنین سایت پرمحتوایی.آفرین وخسته نباشید به شماخانم دکتروتمامی دست اندرکاران

رها [ 1391-07-30 ]
با سلام و خسته نباشید.بسیار مفید بود.ممنون و خدا قوت

zohreh [ 1391-07-26 ]
خوبه ولی کامل نیستش

بهار [ 1391-07-10 ]
سلام خسته نباشید از بابت اطلاعاتی که دریافت کردم تشکر.واقعا جالب بود.

مهری [ 1391-05-12 ]
عالیه ممنون

mehrabooon [ 1391-03-30 ]
لطفا روش اورجانسی رو برام توضیح بدین ممنون

مریم قنبری [ 1391-01-26 ]
مطالب عالی بود سازنده و کاربردی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
معرفی وب سایتنرم افزار اندرویدی سلامتبیوگرافیAbout Websiteمشاوره تخصصی بهداشت بارومطالب و مقالاتمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریبهداشت جنسیبارداری و زایمانببماریهای زنان و درمانتنظیم خانواده و پیشگیری توصیه های بهداشتی در بارخانواده و سلامتدکتری تخصصی بهداشت بارورداروهای رایجصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر